Co piąta osoba na świecie ma AZS. Jak pielęgnować skórę atopową?

Co piąta osoba na świecie ma AZS. Jak pielęgnować skórę atopową?

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

Atopowe stan zapalny cery (AZS) to jedna z najczęściej występujących alergicznych schorzeń cery. Mimo to właściwa diagnoza AZS nie okazuje się prosta ze względu na wiele schorzeń alergicznych przebiegających z tymi samymi objawami (przesuszenie, podrażnienie, swędzenie cery).

AZS to choroba przewlekła o nawrotowym charakterze. Dla jej przebiegu charakterystyczne są przeplatające się cykle wyciszenia objawów (remisji) z zaostrzeniami objawów (przesuszenie cery, podrażnienia a nawet blizny). w szczególności uciążliwym objawem AZS okazuje się swędzenie (świąd), którego stopień nasilenia jest zależna od fazy przypadłości. AZS towarzyszą także zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego oraz modyfikacje w fizjologii oraz budowie cery.

Kiedy występuje AZS?

AZS zazwyczaj rozpoznawane okazuje się we wczesnym Co piąta osoba na świecie ma AZS. Jak pielęgnować skórę atopową? dzieciństwie (85% przypadków występuje u dzieci przed ukończeniem 5. roku życia), ale zdarza się także, że diagnozowane okazuje się dopiero u osób dorosłych.

 Szacunkowo przyjmuje się, że mniej więcej co piąta osoba za granicą cierpi na AZS, z czego atopia częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.

Jak przebiega AZS?

AZS może nagle pojawić się w każdym kolejnym wieku, może też występować całe życie. objawy, charakter zmian skórnych i ich lokalizacja podzielone są umownie na trzy fazy odpowiadające przedziałom wiekowym:

  • czas niemowlęcy,
  • czas późno-dziecięcy,
  • czas młodzieńczy oraz dorosły.

okresu choroba może się zrelaksować, a skutki mogą zostać mniej dokuczliwe. Niestety mitem okazuje się przekonanie, że z AZS się wyrasta. Ustąpienie zmian (czasem leczenie AZS nawet kilkuletnie) należy traktować jako czas bezobjawowy. Nie należy zapominać, że skóra atopowa potrzebuje regularnego wsparcia (odpowiedniej pielęgnacji) także w okresach remisji by prawidłowo funkcjonować.

Jak funkcjonuje skóra w AZS?

Skóra osób cierpiących na AZS znacznie różni się od cery osób prawidłowych. Ze względu na zaburzenia w budowie, skóra atopowa gubi nawet 5 razy więcej płynu niż skóra zdrowa. W powierzchni atopowej nieszczelny płaszcz wodnotłuszczowy, stanowiący zewnętrzną barierę ochronną, umożliwia wnikanie wewnątrz składniku drażniących oraz nadmierne odparowywanie płynu. W ten sposób skóra szybciej gubi nawilżenie oraz łatwiej ulega podrażnieniom.

Jak dopilnować skórę w AZS?

Podstawowym elementem terapii AZS okazuje się pielęgnacja cery. ważne by zabiegi pielęgnacyjne pięlegnacja skóry atopowej wykonywać ; w fazie zaostrzeniach, ale też w czasie wyciszenia objawów.

Podstawowym zamierzeniem pielęgnacji cery atopowej okazuje się przywrócenie oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia cery. ważne okazuje się także hamowanie rozwoju bakterii, które mogą mieć wpływ na pogorszenie stanu cery i skuteczne łagodzenie swędzenia.

Do pielęgnacji cery atopowej dobrze wybierać emolienty - są to kosmetyki apteczne wyprodukowane umyślnie dla cery z AZS, o starannie skomponowanym zawartości oraz wysokiej tolerancji poprzez wrażliwą oraz skłonną do podrażnień skórę atopową.

Właściwa pielęgnacja oraz nawilżanie pozwala w utrzymaniu prawidłowego stanu cery oraz w zmniejszeniu objawów AZS.

kurację AZS

Oddychanie przeponą 

W ostrzejszym przebiegu przypadłości, odpowiednia pielęgnacja mimo, że niezbędna może okazać się niewystarczająca jak wyleczyć AZS oraz może pojawić się konieczność zastosowania silniejszych preparatów lub leków. Niestety  nie ma jednego leku, który pomógłby wszystkim chorym. Kuracje zalecane poprzez lekarza (pediatra lub dermatolog)oraz polegają na łagodzeniu objawów: zmniejszeniu świądu oraz zapewnieniu odpowiedniego nawilżenia cery. U niektórych pozytywne rezultaty daje fototerapia. szczególnie istotnym elementem procesu leczenia okazuje się także kuracja dietetyczna eliminująca alergeny, oraz wykluczenie ich ze otoczenia osoby chorej (w przypadku uczulenia kontaktowych). W ciężkich przypadkach przypadłości używa się kortykosteroidy, leki immunosupresyjne i antyhistaminowe.

Jakie są przyczyny powstawania AZS?

Przyczyny wywołujące AZS są złożone oraz nie do zakończenia zbadane. podatność na AZS w różnym stopniu warunkują czynniki:

  • genetyczne
  • środowiskowe
  • klimatyczne
  • psychogenne
  • drażniące (alergeny pokarmowe, powietrzno-związki)

 

Zobacz też 

Joga Warszawa

dr Extenda

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie