Astygmatyzm – korygować czy operować?

Astygmatyzm – korygować czy operować?

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

Czy optometrysta powiedział Ci, że posiadasz astygmatyzm? Możliwe, że Ty sam lub ktoś z Twojej rodziny ma skutki astygmatyzmu, do których należy zamazane widzenie przedmiotów znajdujących się zarówno prawie, oraz daleko.

Jeśli to zamazane widzenie podczas czytania dotyczy Ciebie, nie jesteś sam. Astygmatyzm to stale spotykana wada. Na pewno słyszałeś taki termin dużo razy. Ale co on dokładnie znaczy?

Jak powstaje astygmatyzm?

Mówiąc prosto, astygmatyzm to wada rogówki lub soczewki ocznej, które uległy rozciągnięciu i zniekształciły się.

Rogówka astygmatyka ma kształt wydłużony zamiast okrągłego. sprawia to powstanie wady refrakcji, gdzie wiązka światła wpadająca do oka ulega zniekształceniu. W efekcie obrazy wydają się być zamazane.

dzieci i dorośli Astygmatyzm – korygować czy operować? cierpiący na astygmatyzm mogą posiadać trudności z czytaniem i widzeniem szczegółów zarówno z bliska, oraz z daleka.

Nikt dokładnie nie wie, skąd bierze się astygmatyzm. mimo wszystko choć wada ta może posiadać dużo czynniki przyczyniające się do, wiemy na pewno, że zazwyczaj bywa jeden sprawca - dziedziczność. Jeśli posiadasz zamazane widzenie, sprawdź swoje drzewo genealogiczne. Twoi rodzice i inni krewni prawdopodobnie też mają taki problem.

Czy astygmatyzm bywa zawsze dziedziczny? Nie, czasem może go powodować uraz oka. Jego czynnikiem sprawczym może także być stożek rogówki - schorzenie, które sprawia, że rogówka nabiera kształt stożka. sprawia to znacznie silniejszy astygmatyzm, który może oczekiwać korekcji za Astygmatyzm objawy pomocą specjalnych soczewek kontaktowych lub operacji. Występuje on jednak rzadziej.

Bez względu na to, czy cierpisz na łagodną czy cięższą postać astygmatyzmu, dla uzyskania ostrości widzenia będziesz potrzebować pewnej formy korekcji wady. Na szczęście większość postaci astygmatyzmu regularnego i związanego z nim zamazanego widzenia da się łatwo skorygować.

Jak rozpoznaje się astygmatyzm?

posiadasz trudności z wyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się prawie i w oddali? Cierpisz na notoryczne migreny? Odwiedź własnego specjalistę. Zamazane widzenie nie bywa wymowne z astygmatyzmem. Może wskazywać na inne choroby.

Za pomocą szybkich (i bezbolesnych) eksperymentów optometrysta potrafi ocenić, czy Ty lub członek Twojej rodziny cierpi na to schorzenie i doradzić, jakie kroki Astygmatyzm leczenie należy podjąć w celu korekcji wady.

Jeśli występuje u Ciebie zamazane widzenie, umów się na wizytę ze specjalistą i porozmawiaj z nim na temat opcji leczenia.

kuracje astygmatyzmu

Jak już wskazywaliśmy, większość postaci astygmatyzmu da się łatwo leczyć. Istnieje kilka różnych potrzeby korekcji wady. A poniżej niektóre z nich:

  • Okulary
  • Soczewki kontaktowe
  • Zabieg chirurgiczny LASIK

Pamiętaj, że jeśli chodzi o korektę wzroku w astygmatyzmie, nie wszystkie opcje okazują się równoważne. Jeśli posiadasz ponad 40 lat, możliwe, że będziesz potrzebować soczewek wieloogniskowych lub dwuogniskowych.

Porozmawiaj ze własnym optometrystą, co powinno dla Ciebie najlepszym wyborem biorąc pod uwagę Twój tryb funkcjonowania.

Soczewki kontaktowe dla astygmatyków

kuracjuszom z astygmatyzmem przepisuje się zwykle toryczne soczewki kontaktowe.

taki Astygmatyzm co to znaczy rodzaj soczewki kontaktowej posiada grubszą strefę dolną, co chroni przed rotacji soczewki w oku.  Umożliwia to stałą i przewidywalną orientację soczewki, co tymczasem zapewnia lepszą ostrość widzenia. Ułatwia to także dopasowanie soczewki i skraca czas pobytu w gabinecie.

A więc kiedy usłyszysz słowo „toryczna”, będziesz już dziś wiedzieć, co to znaczy w świecie soczewek kontaktowych.

Korekcja astygmatyzmu może być tak prosta jak odbycie wizyty u specjalisty i wysłuchanie informacji na temat odpowiednich rozwiązań. Nie wstydź się wyrazić swoich preferencji co do takich jak soczewek (np. soczewka jednodniowa, soczewka do noszenia w trybu przedłużonym etc.). Oprometrysta bywa po to, aby Ci pomóc.

 

Zobacz też 

EcoSlim


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie