A może to niedoczynność tarczycy?

A może to niedoczynność tarczycy?

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

niedoczynność tarczycyniedoczynność tarczycy leczenieniedoczynność tarczycy objawyniedoczynność tarczycy jak rozpoznaćjest to stan niedostatecznego wydzielania hormonów tarczycy. Ponadto jednakowym terminem nazywa się efekty niedoboru hormonów tarczycy (odwrotnie niż w przypadku nadczynności tarczycy i tyreotoksykozy, gdzie wydzielanie hormonów i efekty ich nadmiaru definiowane są różnymi pojęciami).

Dwoiste znacznie tego terminu rodzi określone niejasności, o czym niżej. Pomagamy sobie żargonowymi pojęciami niewyrównanej i wyrównanej niedoczynności tarczycy (czyli bez niedoborów hormonów, które „wyrównujemy” lekami).

Niedoczynność tarczycy u pań w ciąży ze względu na specyfikę tematu omówiono w osobnym rozdziale.

Przyczyny

Najczęstszym źródłem zaburzeń okazuje się stan zapalny tarczycy, w szczególności choroba Hashimoto. Częstą czynnikiem sprawczym niedoczynności tarczycy okazuje się usunięcie gruczołu z powodów medycznych, rzadziej (u ludzi młodych) wynika z niedoboru jodu A może to niedoczynność tarczycy? albo wrodzonego zaburzenia, jeszcze rzadziej stanowi skutek przypadłości przysadki mózgowej. często natomiast odnotowuje się niedoczynność tarczycy spowodowaną działaniem niektórych leków (np. Cordarone, Opacorden).

Zwróć uwagę, Szanowny Pacjencie, że niektóre z powodów są odwracalne (niedobór jodu, niektóre zapalenia, leki).

Nowym, dość nieszczęśliwym zjawiskiem są coraz liczniej zdarzające się przypadki niedoczynności tarczycy ; nadużywania preparatów jodu, o czym napisałem więcej na portalu w artykule kurację jodem.

symptomy niedoczynności tarczycy

O objawach niedoczynności tarczycy okazuje się mowa w podlinkowanym rozdziale. Dodatkowo symptomy dotyczące psychiki opisano szerzej w rozdziale problemy psychiczne a tarczyca. Tu mimo wszystko konieczna okazuje się uwaga:

  • w przypadku niedoczynności niewyrównanej, w której diagnozuje się skutki niedoboru hormonów (wykrywane na podstawie nieprawidłowych osiągnięć alt2 analiz) – mogą występować opisane skutki,
  • w przypadku niedoczynności wyrównanej, bez cech niedoboru hormonów (leczona, prawidłowe wyniki analiz) – skutki te nie pojawiają się!!!

Należy ponieważ rozpoznać samo schorzenie (niedoczynność tarczycy, niedostateczna produkcja hormonów tarczycy) od jego następstw, czyli niedoboru hormonów tarczycy, również definiowanych mianem niedoczynności tarczycy. Niedostateczne stężenie hormonów tarczycy trzeba wyrównać lekami, nie zmienia to mimo wszystko faktu, że choroba dalej występuje, jedynie nie diagnozuje się niedoboru hormonów.

bo skutki mają korelację z niedoborem hormonów tarczycy, wyrównana (leczona) niedoczynność tarczycy z zasady okazuje się bezobjawowa. dużo symptomów łączonych z niedoczynnością tarczycy stanowi tak naprawdę skutek schorzeń współistniejących, na przykład schorzeń autoimmunologicznych, które nagminnie towarzyszą zapaleniom tarczycy, a więc pojawiają się alt3 ze wzmożoną częstością u chorych na niedoczynność tarczycy. Drugi problem to różnicowanie choroby związanych z psychiką, o czym więcej w rozdziale problemy psychiczne a przypadłości tarczycy. dolegliwościom związanym z otyłością poświęcony okazuje się osobny rozdział.

Wykrywanie niedoczynności tarczycy

 

W celu rozpoznania omawianego zaburzenia używa się oznaczenie stężenia hormonu tyreotropowego (TSH) - tonajlepsze badanie, pozwalające wykryć nawet bezobjawową (subkliniczną) niedoczynność tarczycy, cechującą się właściwym poziomem innych hormonów i brakiem objawów. Z subkliniczną niedoczynnością zazwyczaj mamy do czynienia, gdy stężenie TSH wykracza poza górną granicę normy, ale nie okazuje się większe niż 10 µIU/ml (w innym przypadku mIU/l).

otrzymanie wyniku TSH nieco powyżej normy nie przesądza jednoznacznie o rozpoznaniu niedoczynności tarczycy. alt4 Dlaczego? Nie muszę już chyba przypominać o szans nieprawidłowych osiągnięć bez obecności schorzeń tarczycy, na przykład zdarza się tak nagminnie w czasie zdrowienia po infekcjach. W takiej sytuacji weryfikujemy rozpoznanie przypadłości tarczycy w innych badaniach (USG, badanie przeciwciał) albo wstrzymujemy się z rozpoznaniem i leczeniem przypadłości do czasu kontrolnego eksperymenty TSH, które wykonujemy za 2-4 tygodnie.

Inne eksperymenty hormonalne, takie jak oznaczenie stężenia wolnej tyroksyny (FT4), mają zastosowanie w przypadku:

  • schorzeń maskujących niedoczynność tarczycy, czyli obniżających stężenie TSH - więcej o tym zjawisku napisano oczywiście w rozdzialeNieprawidłowe wyniki hormonów bez zaburzeń tarczycy,
  • wątpliwości co do objawów klinicznych (podejrzeniu nadczynności tarczycy rodowodu przysadkowego).

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie