65% chorych na raka łysieje. Czy można temu zapobiec?

65% chorych na raka łysieje. Czy można temu zapobiec?

Redakcja

2017-05-04

brak komentarzy

Problem nadmiernego wypadania włosów jest defektem powszechnym. Dotyczy zarówno pań a także panów. Zjawisko to ma zróżnicowane i liczne przyczyny. Niektóre z nich zależą od nas samych, zaś na inne całkowicie nie mamy wpływu. Wzmożona utrata włosów bywa wielokrotnie skutkiem przebytych w ostatnim czasie poważnych i wyczerpujących siły witalne organizmu schorzeń, tak jak przypadłości nowotworowe. Łysienie, które występuje w przebiegu dolegliwości rakowych wynika tylko z wyniszczającego charakteru przypadłości, ale jest związane przeprowadzeniem agresywnego kuracji – przy wykorzystaniu chemio – i radioterapii.

Cytostatyki

W ramach kuracji przeciwnowotworowego stosowane okazują się środki – znane w farmakologii jako leki cytostatyczne – które intensywnie stopują podziały komórkowe. W taki sposób skutkują tym oddziaływanie uszkadzające i doprowadzają do śmierci komórek rakowych, które intensywnie i szybko się namnażają. Z jednej strony jest to efekt dość rozchwytywany i jest podstawą ich zastosowania 65% chorych na raka łysieje. Dlaczego i jak wtedy dbać o skórę głowy? terapeutycznego. Z drugiej strony ta cecha stanowi punkt wypady większości nieprzyjemnych, ciężkich i niepożądanych efektów terapii. spowodowane jest to tym, iż środki cytostatyczne na komórki nie funkcjonują wybiórczo. funkcjonują na wszystkie tkanki, które w warunkach fizjologicznych mogą ulegać odnowie i błyskawicznej odnawiania np. komórki płciowe, szpik kostny, błony śluzowe czy komórki cebulek włosowych.

z wyjątkiem tego cytostatyki dość rzadko stosuje się pojedynczo, ponieważ aby leczenie było skuteczne wymagana jest zwykle terapia skojarzeniowa, która oparta jest na wykorzystaniu łącznie kilku różnych preparatów. działanie to potęguje kurację i znacznie podnosi szansę na remisję przypadłości, jednak nasila również niepożądane efekty takiego działania.

Radioterapia

Radioterapia polega na wykorzystaniu promieniowania jonizującego, aby zastopować proces nowotworowy, poprzez uszkodzenie wrażliwego genetycznego materiału komórek dzielących się intensywnie. Doprowadza to do ich obumarcia. Radioterapia podobnie jak chemioterapia nie oddziałuje w sposób wybiórczy na komórki guza. wypadanie włosów po chemioterapii Naświetlaniu poddaje się jednak zazwyczaj konkretny obszar ciała, który jest objęty zmianami chorobowymi, co stopniowo ogranicza ogólnoustrojowe efekty zastosowania tej procedury np. łysienie. Możemy się spodziewać znacznej utraty włosów cery głowy, gdy jest ona objęta procesem naświetlania, jednak nasilenie i trwałość wyłysienia zależą od wielkości i ilości dawek pochłoniętego promieniowania i jego rodzaju. często jednak leczenie mnóstwo nowotworów, zarówno radykalne a także paliatywne wymaga jednoczesnego zastosowania radio- i chemioterapii.

Czy można uniknąć wypadania włosów?

Na chwilę obecną niestety nie ma żadnych metod, które skutecznie mogłyby uchronić przed wypadaniem włosów osobę poddawaną kuracji przeciwnowotworowemu. Wielkie znaczenie ma więc przygotowanie chorego do tego terapeutycznego procesu i uświadomienie go co do potencjalnych efektów ubocznych podczas trwania terapii. Chodzi o to, aby pojawienie się efektów ubocznych nie było dla niego bolesnym i niepotrzebnym zaskoczeniem. Dodatkową pomocą w takich sytuacjach wypadanie włosów po radioterapii jest zagwarantowanie chorym opieki psychologicznej i wsparcia, aby pozwolić im zaakceptować myśl o zmianach pojawiających się w ich samopoczuciu i wyglądzie. zmiany te nastąpią nieuchronnie zarówno na skutek przypadłości a także samego kuracji. spory rezultat może dać także uskutecznienie pewnych reakcji przed terapią, w trakcie a także po jej zaprzestaniu. Mogą one w pewnym stopniu zmniejszyć dawkę utraconych włosów lub oddziaływać pozytywnie na ich etap. Zaleca się zatem zaprzestania zabiegów upiększających i fryzjerskich jak na przykład prostowanie, farbowanie, trwała ondulacja, suszenie suszarką, używanie lokówek i lakierów, dodatkowo za bardzo częstego obmywania. Wszystkie te zabiegi negatywnie mogą mieć wpływ na strukturę włosa. Należy także ostrożnie szczotkować włosy oraz używać kosmetyków, które przeznaczone okazują się do delikatnych włosów. Równie ostrożnie należy postępować podczas pielęgnacji odrastających włosów po kuracji, bo okazują się one osłabione i poprzez to podatne na łysienie podczas leczenia raka urazy i wypadanie.

bardzo świetnym rozwiązaniem jest znaczne skrócenie fryzury albo ogolenie głowy na początku terapii. Krótsze włosy trudniej wypadają i wymagają też rzadszego obmywania, szczotkowania i zabiegów stylizujących, które dodatkowo niepotrzebnie by je naprężały i osłabiały. z wyjątkiem tego krótko przystrzyżone włosy będą optycznie wydawać się gęstsze niż jeśli byłyby długie. Ogolenie głowy może posiadać dodatkowo również pewien psychiczny aspekt – chory nie okaże się codziennie stawał przed smutnym tym, że okaże się znajdował garści wypadających włosów na poduszce rano po przebudzeniu lub po każdorazowym szczotkowaniu. Takie rozstrzygnięcie zminimalizuje więc powiązany z tym stres i przykre odczucia. świetnym pomysłem o którym trzeba pomyśleć z wyprzedzeniem jest ewentualnie peruka lub jakieś nakrycie głowy. Ich używanie może w pozytywny sposób oddziaływać na samopoczucie, luksus, dodatkowo swój wizerunek w tej sytuacji.

 

 

 

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie