5 oznak, które potwierdzą uzależnienie od telefonu!

5 oznak, które potwierdzą uzależnienie od telefonu!

Redakcja

2017-06-12

brak komentarzy

za bardzo notoryczne korzystanie z telefonu komórkowego przerodzić się może w fonoholizm – ostrzegają specjaliści. Uzależnienie to tymczasem wywoływać może trudności w kontaktach z rodziną i innymi ludźmi, problemy z wypowiadaniem się, również zaburzenia odżywiania i snu. Po czym poznać, że telefon stał się nałogiem?

typowe symptomy fonoholizmujak rozpoznać uzależnienie od telefonu

Według teraźniejszych danych Eurostatu, telefon komórkowy posiada aż 88% Polaków. dwa lata temu, w ramach badania „Uwaga! Fonoholizm”, oszacowano, że 1 na 3 nastolatków nie wyobraża sobie życia bez tego sprzętu. Co 4 zawróciłby mieszkaniu, gdyby zapomniał wziąć ze sobą komórkę. Jak podaje psycholog społeczny Andrzej Tucholski, pierwszym objawem problemu może być kompulsywne sprawdzanie telefonu po momencie jego milczenia. Zastanowić musi nas zachowanie użytkownika, który co minutę sprawdza, czy Czy jesteś uzależniony od telefonu? nie dostał wiadomości lub czy nie rozładował baterii. Poza tym fonoholik wielokrotnie nie potrafi wyłączyć czy wyciszyć telefonu w okolicznościach, które tego wymagają, wysyła masę niepotrzebnych wiadomości i nosi przy sobie dodatkową baterię – podkreśla specjalista. Gdy nie ma przy sobie aparatu, staje się niespokojny i nerwowy i praktycznie preferuje kontakt telefoniczny od swobodnego.

Zamów do biura profesjonalną drukarkę OKI ze zwrotem 1040 zł i zrób wrażenie na własnym szefie!

Chcę otrzymać cashback!

Nie, dziękuję. (pokaż inny program) 

Opaski tyvek


Chociaż dużo ośrodków terapii uzależnień oferuje już leczenie fonoholików, w niektórych przypadkach trzeba go uniknąć. Osoba nieustannie korzystająca z telefonu powinna się zastanowić, jaki ma w tym cel i jaką konieczność w taki sposób pokrywa – tłumaczy Andrzej Tucholski. nastepnie, opłaca się skonsultować się alt2 z bliską osobą i poprosić o obiektywną ocenę własnych zachowań. 

rezultaty uzależnienia od telefonu

Na fonoholizm zwłaszcza narażeni są nowo-upieczeni ludzie, którzy zaledwie wykształcają umiejętność kontaktowania się z rówieśnikami i innymi osobami. Nadużywanie aparatu może zaburzać taki proces – podkreśla psycholog anna Niziołek, ekspert działania „Uwaga! Fonoholizm”. w konsekwencji, w dorosłym życiu osoby takie mogą odznaczać się niskim poczuciem samooceny i trudnościami w budowaniu bezpośrednich relacji. 

Wraz ze wspomnianymi powyżej zaburzeniami snu i odżywiania, u fonoholika mogą się pojawić problemy w szkole czy pracy. młoda osoba za bardzo wielokrotnie używająca telefonu przeważnie nie ma zainteresowań ani pasji. Nie potrafi także komunikować się z otoczeniem, robi dużo błędów językowych w mowie i piśmie i stosuje ubogie słownictwo. alt3 faktorem bywa specyficzny język SMS-ów, pełen skrótów i uproszczeń. 

Fonoholizm – przyzwyczajenie czy nałóg?oznaki uzależnienia od telefonu

To, czy telefon naprawdę może zostać nałogiem, pozostaje niejasne dla licznych specjalistów. Z drugiej strony wiadomo, że istnieje uzależnienie od komputera czy internetu – podkreśla David Greenfield, psycholog z West Hartford. Prawdziwy nałóg obejmuje rosnącą tolerancję określonej „substancji” (tej jak alkohol czy narkotyki), co oznacza, że potrzebujemy jej ogrom, aby odczuć zadowolenie. Ponadto, jest związane nieprzyjemnymi objawami odstawiennymi i szkodliwym wpływem na życie codzienne – wylicza specjalista. 

Technologie komputerowe mogą uzależniać, bo posiadają psychoaktywny charakter, czyli mogą zmieniać stan psychiczny użytkownika. Na przykład, oczekując pozytywnego maila, co minutę sprawdzamy skrzynkę, poszukując kolejnej dawki przyjemności. Oczywiście, pomijając maile, smartfony umożliwiają sterowanie emocjami poprzez alt4 dostępne non stop aplikacje. Czy zachowanie takie bywa mimo wszystko niezdrowe? 
uzależnienie od telefonu symptomy
Zdaniem Greenfielda, zależy czy i w jakim nasileniu zakłóca życie rodzinne i zawodowe. W niektórych przypadkach ograniczy się do zignorowania przyjaciela podczas lunchu w celu opublikowania posta na Facebooku (dotyczącego tegoż lunchu w oznaczonym w poście miejscu). W innych mimo wszystko skutkować powinno całkowitym odwróceniem uwagi od rozmówcy w celu zweryfikowania maila czy stresem wynikającym z konieczności pozostawania w nieustannym kontakcie ze światem. Z tego względu licznych specjalistów od psychologii rozpoznaje u osób nadużywających telefonu objawy zaburzeń, które wielokrotnie nazywają także nałogiem. jeszcze inni podkreślają, że człowiek nie uzależnia się od samego telefonu, a od stałego sprawdzania nowych maili, SMS-ów i wiadomości w serwisach społecznościowych.

 

 

Zobacz też 

Jazda konna dla początkujących 

Sporty Walki Warszawa


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie