5 najlepszych porad, jak uchronić się przed użądleniem!

5 najlepszych porad, jak uchronić się przed użądleniem!

Redakcja

2017-06-12

brak komentarzy

U osób uczulonych na substancje obecne w jadzie owadów może pokazać się nadmierna reakcja alergiczna (od tzw. dużej odpowiedzi miejscowej aż po reakcje potencjalnie zagrażające życiu, jak anafilaksja oraz jej najcięższa postać, czyli wstrząs anafilaktyczny). Jak się przed nimi ochronić?

Jak uchronić się przed owadami?

 • W miarę możliwości unikaj przesiadywania pośród kwitnących roślin (łąki, sady), zwłaszcza jeśli na Jak uchronić się przed użądleniami? ziemi leżą świeże owoce.
 • Unikaj jedzenia (zwłaszcza owoców, dżemów, lodów) oraz picia na zewnątrz.jak uchronić się przed użądleniem
 • Podczas jedzenia zawsze oglądaj kęs, których bierzesz do ust. Gdy jesz posiłek

  na dworze, zwróć uwagę, aby wszystkie żyły i tętnice były przykryte. Podobnie z napojami – unikaj picia z puszki albo ciemnej butelki – do napoju może popaść pszczoła albo osa, a to zagraża alt2 jej nieświadomym połknięciem. Zawsze sprawdzaj, czy Twój napój jest bezpieczny.

 • warto zamykać szczelnie kubły na odpadki.
 • Nie chodź boso oraz próbuj zakładać zakryte buty. Przed włożeniem obuwia, sprawdź, czy w środku nie znalazł się niepożądany owad.
 • Noś przylegające do ciała ciuchy w stonowanych kolorach (biel, zieleń, beż) oraz pozostaw jak najmniejszą odkrytą powierzchnię skóry.
 • W pobliżu owadów nie wykonuj gwałtownych alt3 ruchów. W razie ataku pszczół albo os zasłoń głowę.
 • Środki odstraszające owady z reguły nie okazują się skuteczne w ochronie przed użądleniami os oraz pszczół.ochrona przed użądleniem
 • Jeśli osa albo pszczoła użądliła kogoś w pobliżu, oddal się co najmniej na 50 metrów – mogą nadlecieć inne owady.
 • Nie zabijaj owadów bez potrzeby, w pobliżu będą inne.

Uwaga na błonkoskrzydłejak nie dać się użądlić

Trener crossfit

Większość osób na użądlenia alt4 owadów błonkoskrzydłych (przede wszystkim pszczoły, osy, szerszenia) odpowiada miejscowym obrzękiemzaczerwienieniem i świądem, co określamy zwyczajną reakcją miejscową. Natomiast u osób uczulonych na produkty jadu miejscowy odczyn po użądleniu jest z reguły nadmierny, określany mianem „dużej odpowiedzi miejscowej”. znaczy to, że średnica opuchlizna w miejscu użądlenia przewyższa 10 cm oraz utrzymuje się powyżej 24 godzin. Tak odpowiada większość osób uczulonych.

 

Zobacz też 

Opaski na rękę 


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowie